jak přejít řeku — výstava

 

 

Výstava je ojedinělou příležitostí vystavit najednou díla pedagogů Hellichovky coby tvůrců v oblasti volného výtvarného umění, kteří se ve své práci vědomě vracejí ke klasickým výtvarným technikám (malba, kresba, grafika, prostorová tvorba). Právě ony jsou jim živnou půdou, inspirací i předmětem reflexe.

V současné době často zaznívají věty typu: „Štětec nahradil počítač…“ a mnoho jim podobných, adresovaných tzv. „kulturním přežitkům“, jako jsou krásné knihy, malby, grafiky. Jako by to, co si snadno, rychle a levně stáhnete do mobilu, mohlo, a dokonce mělo nahradit onu po dlouhé roky, ne-li staletí kultivovanou rukodělnou práci.

O tom, že ruka, resp. gesto následující pohled nejsou bez ducha, psali mnozí (M. Merleau-Ponty: Oko a duch), ale jde především o to, kdo je dnes schopen tohoto tvrzení dostát se ctí. Ty, jenž „tvoří“ bez ducha, bychom jistě nalezli ve všech sférách umění. Také lze jenom souhlasit s tvrzením, že přece nejde o médium, ale o myšlenku, nápad, inovativní počin.

Na druhé straně je tady tradice. Skutečnost, že naši DNA nelze změnit, že toho, co doopravdy potřebujeme a co je pro nás v životě zásadní, je velmi málo a v průběhu času se to příliš nemění. Jak přejít řeku všeho, co nám současnost nabízí? Nejedou „stroje“ produkující tak krásné a sofistikované obrazy naprázdno? A nevyléváme náhodou s vaničkou i dítě?

 

Jak přejít řeku

Galerie 1, Štěpánská 47, Praha 1
Vystavující: Patrik Braun, Martina Ficová, Martin Hlubuček, Pavel Hora, Tomáš Hrubiš, Olga Hrušková, Dana Krobová, Jan Sehnal, Alex Vido

Zahájení výstavy 30. 5. 2023 v 18 hodin
Výstava potrvá do 24. 6. 2023

pondělí | zavřeno
úterý—pátek | 10.00—12.00, 13.00—18.00
sobota | 10.00—14.00
neděle | zavřeno

 

www
fb
ig